Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reporty příznivců z regionu

6.3.2017

Plzeň - Košutka / (autor: Daniel Neumann)

Západní Čechy, Plzeň
 
Bydlím na sídlišti Košutka, které je jedním z nejvyšších míst Plzně. Fanouškem techniky jsem již od mladých let, kdy mne uchvátily např. počítače nebo rozhlasové přijímače. Běžně zde na severním okraji Plzně přijímáme rozhlasové i televizní vysílače z Domažlicka, ale také z Německa. Nejinak tomu je i u digitálního rozhlasu.
 
První zkušenosti s digitálním rozhlasem jsem měl díky Davidovi Ráczovi, jelikož mi sehnal z Anglie rozhlasový přijímač pro DAB. V dnešní době je toto rádio ale jen na okrasu, protože se postupně přechází na novější technologii DAB+. Mé první rádio sice dnešní signál zachytí, ale nedokáže jej "rozluštit". Od té doby jsem si postupně pořídil několik přijímačů pro DAB/DAB+. Tím nejdražším je tuner Yamaha T-D500, dále vlastním několik rádií od značky PURE a multifunkční "Lidl" přijímač od firmy Silvercrest. Každé rádio má své mouchy, ale mým nejoblíbenějším je Pure One Flow, které má kromě FM a DAB také internetový příjem rádií. Toto rádio je sice jedno z těch větších, ale díky své větší hloubce má pěkný zvuk - je přenosné a má vysokokapacitní baterii, která však není součástí balení a je nutné ji přikoupit.
 
Co se týče digitálního rozhlasu, tak ten tady na západě Čech zkoumám pravidelně, ale nejsem jeho pravidelným posluchačem. Vzhledem k jeho pomalejšímu rozvoji stále vyhrává FM, kde je větší dosah signálu a také větší výběr stanic - obsahově je totiž digitální vysílání stále nezajímavé. Na kapesní přijímače zde v Plzni hraje pouze místní multiplex RTI cz z budovy Zikmunda Wintra 21 (200W) a dva bavorské multiplexy z vysílače Hoher Bogen na kanálech 10D (4 kW) a 11D (4 kW). Bohužel příjem německých multiplexů uvnitř paneláku je prakticky nemožný. Třetí německý multiplex na kanálu 5C (bohužel nevím ze kterého vysílače) mi hraje pouze v případě, kdy se s DAB rádiem vykloním z balkonu. Pokud Němci navýší výkony svých vysílačů nebo začnou vysílat z dalších míst, pokrytí se určitě zlepší. Lokální plzeňský multiplex na kanále 10A hraje i uvnitř paneláku, ale i tak není příjem stabilní. S velkou pravděpodobností zde bude spousta odrazů, které stejně jako u DVB-T mohou signál degradovat. S posílením signálu by též mělo dojít ke zlepšení pokrytí a to i uvnitř budov. 
 
Jelikož vlastním i venkovní anténu pro příjem III. tv pásma, tak si mohu dovolit příjem dalších stanici v DAB a to např. multiplex ČRo na kanálu 12C z pražského Žižkova (20 kW). Pokud bych si dal záležet, jsem také schopen zachytit na Košutce signál z příbramské hvězdárny, kde vysílá multiplex Teleko na kanálu 11A (1 kW), v dřívejších dobách se mi to dařilo, ale jednoho dne se "něco" změnilo a příjem se zhoršil na tolik, že se to nedalo poslouchat. Zejména za podzimních dní s inverzemi též pozoruji zlepšení příjmu i DAB signálu ze vzdálenějších míst. Na lokální příjem to prakticky vliv nemá, ale pravidelně se zde na Košutce objevují signály nejen z Mnichova, ale i ze západního Německa a Švýcarska. Jednou se mi podařilo zachytit i DAB signál z Belgie.
 
Dle mého názoru je DAB stále ještě v plenkách a nedokážu si představit, že by měl jednoho dne plně nahradit stávající FM vysílání. Jedním z důvodů, proč si to myslím, je vyšší frekvence, na které DAB vysílá oproti FM. Může tak docházet k vyššímu útlumu na překážkách a k horším ohybům přes kopce. Spíš by to mělo být doplňkové vysílání ke stávajícímu FM příjmu, který by mohl být postupně digitalizován. Pokud už lze digitalizovat i střední vlny, proč by nemohlo být u rozhlasového příjmu taktéž zachováno kmitočtové spektrum? Uvidíme, jak se bude digitalizace rozhlasu dále vyvíjet, čeká nás ještě dlouhá cesta.  (obrázek - pro zvětšení kliknout)
(Děkuji autorovi Danielovi Neumannovi za jeho věcný příspěvek)

přijímací technika pro DAB+ Daniela Neumanna

28.2.2017

Mariánské Lázně + Českolipsko / (autor: Štěpán Stráník)

V oblasti Mariánskolázeňska je možné přijímat DAB vysílání ze 2 německých vysílačů:

Hoher Bogen (na D10 – 4kW, D11 – 4kW)

a Ochsenkopf (na D10 – 4kW, C5 -10kW).

U kanálu 5C si nejsem jist za již jede na plný výkon. Bylo hlášeno v době jeho spuštění, že zatím pojede dočasně na sníženém výkonu …. (snad  4kW?, nevím)

Vysílač HoherBogen vysílá 2 multiplexy tak jako i jeho sousední vysílač Ochsenkopf. Multiplex D10 je stejný - jede v SFN jednofrekvenční síti. Velmi zajímavá nabídka je ovšem na kanálu C5, na kterém frčí balíček velmi zajímavých soukromých stanicjako např. Schlagerparadies, Radio BOB!, Absolut Relax, Energy … a další.

Domácí příjem provozuji na z Lidlu zakoupeném DAB+ rádiu značky Silvercrest.

silvercrest.jpg

Před jeho koupí jsem trošku váhal, zda za něj utratit doslova 3.000Kč, ale musím říct že nelituju. Vypadá sice jako nějaká nevalná bedýnka která bude spíše víc chrčet nežli hrát, ale opak je pravdou. Na můj sluch a vkus hraje tato bedýnka velmi solidně a umí i hlasitě. Navíc to není jen tak prachobyčejné rádio, umí toho vskutku požehnaně: příjem FM rádia (s RDS), příjem internetových rádií - CZ + světových, přehrávání mp3 souborů na flash, sdílení Spotify Connect, na své malé LCD zobrazovat doprovodné grafické informace, podsvícené knoflíky, dálkové ovládání, vestavěný WiFi modul.dispej.jpg

Koho by zajímalo toto rádio, tak vyšly na webu www.digizone.cz o něm 2 recenze. Za mne určitě palec nahoru J. Citlivost to má solidní, ovládání příjemné (kor přes mini dálkový ovladač). Jediná nevýhoda tohoto rádia je v tom, že je to nepřenosné rádio – čili je to jen doslova stoják na stůl. Ani nemá rukojet‘ na přenášení. Na domácí vyhrávání či nudu je to ale bezva domácí společník. 
Ukázka toho, jak pěkně - kor v noci zobrazuje informace o dané hrající skladbě, ukáží i doslova obal CD na kterém se daný hit vyskytuje. Stanice Schlagerparadies to má zkrátka velmi pěkně vymakaný … takže na to zíráte jako na mini televizi, jen s tím rozdílem že to jsou nepohyblivé měnící-se obrázky. J

V mé oblasti bohužel zatím nelze naladit žádné z českých DAB(+) vysílání …. Všude daleko a ty výkony vysílačů přecijen bída. Musím se spokojit zřejmě ještě dlouho pouze s touto německou nabídkou. (která je stejně zajímavější nežli to české co už mám např. prostřednictvím DVB-T)

Jinak na cesty mám jiné malé DAB+ rádijko z Tesca, které je celé pogumované. Měli jej ve výprodeji, tak proč bych si ho nevzal. (mám jej v červené barvě)

Zde je jeho malá ukázka na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=H4GA_t-Mvb4 Sice žádnej zázrak to není, ale na cesty a testy to tak nějak +- bohatě stačí. Tím velkým knoflíkem se dobře ovládá. Bohužel se umí i mezek kousnout, obzvlášt‘ pokud má v seznamu dříve naladěnou stanici kterou náhle z důvodu nesignálu nenaladí. To mu trošku jaksi dělá potíže, jinak ujde. Na horní straně má takovej pidi podsvícený display který ale umí zobrazit všechny potřebné základní informace.

Cvikov (Česko-lipsko) - Mux 12C 20kW z Prahy Žižkova

Jinak na tento zázrak jsem naladil DAB+ vysílání z Prahy dokonce až v oblasti Česko-Lipska, konkrétně dědina Drnovec (vedle Cvikova) Trošku tam stíní okolní poměrně strmé kopce, takže jsem bohužel nic z jiných zakrytých směrů nenaladil. Až tam někdy pojedu příště tak se zkusím s rádiem vyšplhat na nejbližší větší kopec a zkusím rádio znovu proladit. Ta Praha se mi tam chytala u návštěvy doslova v posteli v chalupě.

Děkuji autorovi Štěpánovi Stráníkovi za jeho věcný příspěvek, pokud Vás tato tématika zajímá a jste také z regionu Západních Čech, budu velmi rád za zaslání Vašeho příspěvku. Nejdůležitější budou však reporty po spuštění multiplexu DAB Praha určeného pro Plzeňský kraj (asi zřejmě z kóty Radeč u Rokycan, který je slyšitelný nejen v Plzni, ale i v oblasti Plzeňské pánve a zejména jihozápadně od Plzně, kde šíření signálu z něj nebrání žádné kopce. (své příspěvky zasílejte prosím na můj e-mail: dracz@centrum.cz)